На 21 и 22 Юни в Бургас се проведе почитаща научна конференция с международно участие по повод 100-годишнината от рождението на изтъкнатия български юрист чл. кор. проф. д-р Александър Янков, организирана от Центъра по юридически науки на Бургаския свободен университет.

Животът и делото на този велик наш общественик, дипломат и безспорен пионер в утвърждаването на Морската слава и име на България по света не може да бъде описан в една статия, тъй като приносът му в национален и световен мащаб за признаване на България за морска държава е чутовен и надминава нормалните представи.

Професионалната му биография и обществен жизнен път са толкова разностранни, че каквото и да бъде написано за тях ще бъде недостатъчно.

Чл.-кор. проф. д-р Александър Янков е световноизвестен и безспорно признат юрист в областта на международното и особено в международното морско право, общественик, дипломат, учен, държавник, български политик и международен деятел. Той е дългогодишен дипломат и посланик, и единственият българин президент на Световната асоциация по международно право. Той е сред основните автори на Конвенцията по морско право на ООН.

Роден е в Бургас на 22 юни 1924г. Завършва Бургаската мъжка гимназия – класическия отдел. През 1951г. завършва специалност „Право“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и след това преподава в Юридически факултет. От 1954 до 1957г. е секретар на Международния студентски съюз в Прага. Специализира международно право в Академията по международно право в Хага през 1961г. От 1957г. е консултант по международноправни въпроси на Министерството на външните работи на България. Бил е зам. Министър на външните работи. Представлява България в редица международни организации и конференции: в Комитета на ООН за мирно използване на морското дъно и е негов заместник-председател (1968 – 1973), в Международната морска организация и е председател на Осмата асамблея в Лондон през 1973 – 1974 г, на Третата конференция на ООН по морско право и е председател на Третия ѝ комитет на всички сесии през 1973 – 1982 г, и мн. др.

Заема редица ръководни постове в множество национални и международни институции: Председател на Комитета за наука и висше образование, зам.-председател на Националния съвет за образование, наука и култура. Председател е на Осмата асамблея на ММО (IMO) в Лондон, Председател е на третия комитет на ООН 1973-1982г. Единственият българин президент на Световната асоциация по международно право.

През 1965г. става съветник в представителството на НРБ в Секретариата на ООН. Посланик е на България във Великобритания и Северна Ирландия от 1972 до 1976г. Постоянен представител е на България при ООН в Ню Йорк от 1976 до 1980г. През 1981г. е избран за член-кореспондент на БАН. През 1988 – 1989г. ръководи Секцията по международно право и международни отношения в Института за държавата и правото при БАН. През периода 1988 – 1991г. е заместник-председател на БАН. През 1989 – 1990г. е председател на Комитета за наука и висше образование. Член е на Комисията по международно право на ООН в Женева през 1977 – 1996 г, на Постоянния арбитражен съд в Хага от 1971 г, на Международния трибунал по морско право в Хамбург от 1 октомври 1996г. Александър Янков е сред основателите на Българската асоциация по международно право през 1962г. и неин председател от 1982г. Съосновател е и на Националната асоциация за международни отношения и неин несменяван председател от 1994г. Член е на Американската асоциация по международно право във Вашингтон (от 1966г.), на Асоциацията по международно право в Лондон (от 1968г.) и на нейния Изпълнителен съвет, на Френската асоциация по международно право в Париж (от 1982г.), на Международния океанографски институт в Малта (от 1969г.), на научния му съвет (от 1981г.) и заместник-председател (от 1995г.), на Института по международно право в Брюксел (от 1979г.), на Независимата световна комисия за океаните в Лисабон (от 1995г.).

Преподава в множество Университети и Академии по целия свят:

Чл.-кор. професор Александър Янков е гост-професор в университети във Вирджиния, Ню Йорк, Южна Каролина в САЩ, Кеймбридж и Оксфорд (Великобритания), Далхузи (Канада), Европейския университетски институт във Флоренция, Егейската академия по морско право на о-в Родос в Гърция, Дипломатическата академия в Перу, Световния морски университет в Малмьо, Хагската академия по международно право и др. Народен представител в IX народно събрание (1986 – 1989) и в VII велико народно събрание (1990 – 1991), като е член на комисиите за изработване на Конституцията и за външна политика.

Той е със значителен принос българските морски постижения да бъдат недвусмислено признати на международно равнище и България да бъде призната като пълноправна морска държава в отделен доклад на ООН.В продължение на две десетилетия чл.-кор. професор Александър Янков е член на Настоятелството на Бургаския свободен университет в родния си Бургас, а на тържествено заседание на Академичния съвет на БСУ на 5 декември 1999г. е удостоен с почетното звание „Доктор Хонорис Кауза на Бургаския свободен университет”.

Публицистичната му дейност включва множество трудове в областта на теорията и практиката на международното право, морското право, сигурността, международния режим за опазване на морската среда и други.

Животът и делото на този изтъкнат наш сънародник са оставили неотменима светла диря в славната морска история на България през изминалия век. Името му е известно от Лапландия, през Америките, чак до Китай и Япония. Проф. Янков е бил неотменен, безспорен и многоуважаван независим международно-правен съветник и арбитър в множество междудържавни морски гранични и островно-принадлежностни териториални спорове, чието правно мнение е било приемано безапелационно експертно от изконни морски държави като Япония, Китай, Англия и много други.

Александър Янков е носител на редица национални и световни отличия, сред които:

  • Носител на орден “Кирил и Методий“ I степен за постижения в науката и образованието – (1963г.);
  • Носител на орден „Народна Република България„ I ст. – (1974г.);
  • Специално отличие и Медал за особени заслуги и принос към външната политика на България – (1984г.)
  • Носител на Орден „Стара Планина“ I ст. от Президента на РБ – (2004г. );
  • Удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на гр. Бургас“ 2001г. от Кмета на Бургас;

Можем да кажем, че благодарение на Акад. Янков имаме оставена българска следа и огромен принос в съставянето, написването и издаването на най-значимия световен правен инструмент, Световната Конституция на моретата и Океаните – конвенцията на ООН по Морско право.

By Валерий Черналиев

секретар на БАМК от месец МАЙ. 2021